Beckwith-Wiedemannov syndróm (skratka BWS, EMG syndrome, anglicky Beckwith-Wiedemann syndrome) nazývaný tiež EMG syndróm (podľa príznakov - Exomphalus, makroglosia, Gigantizmus) je ochorenie, u ktorého pozorujeme zvýšené riziko vzniku nádorového ochorenia. Príčinou jeho vzniku je zlá génová regulácia (dysregulácia) u génov pre rastový faktor IGF2, ktorý dostávame od otca a génov H19, ktoré naopak získavame od matky. Tento neregulovaný rastový faktor spôsobuje zvýšený rast (gigantizmus) a zvyšuje riziko rastu nádorov.
Je pomenovaný podľa Dr. Hansa - Rudolfa
Wiedemanna, ktorý prvýkrát opísal súvislosť medzi omfalokéliou (vrodená vada
postihujúca stenu brušnej dutiny, pri ktorej je prítomná prietrž, do ktorej je vyklenuté črevo), makroglosiou (veľký jazyk) a gigantizmus (veľká dĺžka
"koncových" častí tela - nohy, ruky, nos, ...). Neskôr boli popísané
ďalšie príznaky Prof. Johnom Beckwith, ktorý opísal zväčšenie nadobličiek u
osôb s postihnutím, ktoré opísal Wiedemann.
Ochorenie sa vyskytuje s frekvenciou 1:
13 700, kedy je viac viazané na tzv. IVF (umelé oplodnenie). Naopak nepozoruje
sa rozdiel vo výskyte u žien či mužov. Ani nezáleží na rase.
Liečba Beckwith-Wiedemannova syndrómu BWS je symptomatická, čo znamená, že sa dajú zmierniť prejavy nižšie uvedených príznakov. Pri defektoch brušnej steny je potrebná chirurgická terapia, pri hypoglykémii po pôrode treba korigovať glykémiu. V prípade makroglosie treba zvoliť vhodný management, a v prípade ťažkostí s dýchaním, poruchou reči sa zvažuje chirurgická liečba v čase medzi 3-6 mesiacom života). Je potrebná dobrá diagnostika a preventívne prehliadky vzhľadom na zvýšené riziko vzniku karcinómov.
Príznaky: